Przyszłość Europy: Zgromadzenie plenarne omawia zalecenia paneli obywatelskich


Zgromadzenie podsumuje 90 zaleceń przedstawionych przez panele poświęcone „demokracji europejskiej / wartościom i prawom, praworządności, bezpieczeństwu” i „zmianie klimatu, środowisku / zdrowiu”, a także powiązane zalecenia krajowych paneli obywatelskich.

W ramach dwóch Europejskich Paneli Obywatelskich, które już zakończyły swoje prace, spotkało się (osobiście lub zdalnie) po 200 Europejczyków, ze wszystkich państw członkowskich UE, w różnym wieku i o różnych profilach. Uczestnicy omawiali i opracowywali zalecenia związane z aktualnymi i przyszłymi wyzwaniami dla Europy. Panel poświęcony „demokracji europejskiej / wartościom i prawom, praworządności, bezpieczeństwu” przyjął w grudniu 39 zaleceń podczas końcowej sesji w Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji (Włochy). Panel zajmujący się „zmianą klimatu, środowiskiem / zdrowiem” spotkał się w styczniu w Kolegium Europejskim w warszawskim Natolinie, gdzie przyjął 51 zaleceń. Zestaw 90 zaleceń, wraz z powiązanymi zaleceniami krajowych paneli obywatelskich, zostanie teraz przedstawiony i omówiony w dniach 21–22 stycznia podczas nadchodzącej sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu (Francja).

Kiedy: Piątek 21 stycznia – Sobota 22 stycznia 2022 r. (spotkania przygotowawcze, spotkania grup roboczych i grup politycznych)

Gdzie: Parlament Europejski w Strasburgu, udział na miejscu i zdalnie przez internet

Podczas otwarcia sesji plenarnej oddany zostanie hołd Davidowi Sassolemu, zmarłemu 11 stycznia przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego. Porządek obrad jest dostępny tutaj.

Kontekst

Zgromadzenie plenarne omawia pogrupowane według tematów zalecenia krajowych i europejskich paneli obywatelskich oraz informacje zgromadzone za pośrednictwem wielojęzycznej platformy cyfrowej, bez określonych z góry wyników. W zależności od decyzji, sesja przekaże swoje wnioski zarządowi konferencji, który z kolei we współpracy ze zgromadzeniem plenarnym i z zachowaniem pełnej przejrzystości opracuje sprawozdanie. Panele wybrały 80 obywateli (po 20 z każdego panelu) na swoich reprezentantów w zgromadzeniu plenarnym. Reprezentanci ci objęli swoje funkcje 23 października w Strasburgu podczas drugiego posiedzenia plenarnego. Na stronie internetowej sesji plenarnej można znaleźć więcej informacji na temat jej uczestników, celu i przebiegu prac. Można stamtąd również pobrać dokumenty dotyczące sesji, która ma się odbyć w najbliższy weekend.

Cztery europejskie panele obywatelskie są inicjatywą prowadzoną przez obywateli i stanowią filar Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Ich rozważania są oparte na informacjach zebranych z całej Europy za pośrednictwem wielojęzycznej platformy cyfrowej oraz podczas wydarzeń organizowanych w państwach członkowskich i są wspierane prezentacjami wybitnych pracowników naukowych i innych ekspertów.

Wszyscy Europejczycy mogą nadal udzielać się w debacie za pośrednictwem wielojęzycznej platformy cyfrowej.

LINKI

Źródło: Komunikat prasowy Komisji Europejskiej z dnia 18 stycznia 2022 r.