Komisja prezentuje swój plan działania na rzecz wzmocnienia praw kobiet


W przeddzień Międzynarodowego Dnia Kobiet, który obchodzony jest 8 marca, Komisja Europejska przedstawia plan działania na rzecz praw kobiet oraz sprawozdanie dotyczące równouprawnienia płci w 2025 r. Plan działania przyczynia się do dalszej realizacji programu na rzecz równouprawnienia płci; nakreślono w nim długoterminową wizję polityczną w zakresie praw kobiet.

Równouprawnienie płci w Unii Europejskiej jest jednym z największych na świecie, stanowiąc globalny punkt odniesienia. Plan działania opiera się na istotnych postępach osiągniętych w ramach strategii na rzecz równouprawnienia płci na lata 2020–2025. W ciągu minionych pięciu lat UE poczyniła historyczne postępy w zakresie przepisów dotyczących przejrzystości wynagrodzeń, równowagi między życiem zawodowym a prywatnym pod względem wyrównania obowiązków opiekuńczych, równowagi płci w zarządach spółek oraz zwalczania przemocy wobec kobiet.

W planie działania Komisja potwierdza i umacnia swoje zaangażowanie na rzecz wzmocnienia pozycji kobiet i dziewcząt oraz pełnego urzeczywistnienia równouprawnienia płci w Europie i na świecie. Zawarto w nim ponadto wytyczne dotyczące przyszłych środków w ramach następnej strategii na rzecz równouprawnienia płci.

Drogowskaz wskazujący kierunek działań na rzecz praw kobiet

UE przyjęła w ramach strategii na rzecz równouprawnienia płci na lata 2020–2025 szereg przełomowych inicjatyw, jednak postępy na drodze do równouprawnienia płci są w poszczególnych sektorach oraz w poszczególnych państwach członkowskich zbyt powolne i niejednolite, co podkreślono w sprawozdaniu na temat równouprawnienia płci 2025. Co trzecia kobieta w UE doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej. Różnice w zatrudnieniu i wynagrodzeniach w UE są eliminowane zbyt wolno, utrzymuje się przemoc wobec kobiet, dyskryminujące normy i stereotypy. Kobiety są nadmiernie reprezentowane na stanowiskach o niższych wynagrodzeniach i niedostatecznie reprezentowane na stanowiskach wiążących się z podejmowaniem decyzji.

**Założeniem planu działania jest wyeliminowanie dyskryminujących norm wpisanych w strukturę naszych społeczeństw i osiągnięcie konkretnych celów, a są nimi: ** Wyeliminowanie przemocy ze względu na płeć . Równość wynagrodzenia bez dyskryminacji ze względu na płeć oraz wzmocnienie pozycji ekonomicznej Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym Równe szanse na zatrudnienie i odpowiednie warunki pracy Wysokiej jakości edukacja włączająca Uczestnictwo w życiu politycznym i równą reprezentacja Mechanizmy instytucjonalne służące realizacji praw kobiet .

Kontekst

Równość kobiet i mężczyzn jest prawem podstawowym i podstawową wartością zapisaną w prawie unijnym od czasu zawarcia traktatu rzymskiego w 1957 r. Dzisiejsze przyjęcie planu działania przypada w 30. rocznicę przyjęcia deklaracji pekińskiej i stworzenia platformy działania, w ramach której 189 państw, w tym wszystkie państwa członkowskie UE, zobowiązało się do wzmocnienia pozycji kobiet i osiągnięcia równości płci na całym świecie.

Komisja opublikowała dzisiaj również sprawozdanie dotyczące równouprawnienia płci w UE w 2025 r., w którym przedstawiła przegląd postępów we wdrażaniu strategii na rzecz równouprawnienia płci na lata 2020–2025. Chociaż w sprawozdaniu odnotowano kluczowe postępy w zakresie prawodawstwa w 2024 r. – przyjęcie pierwszej w historii dyrektywy w sprawie zwalczania przemocy wobec kobiet – zobowiązania podjęte w ramach deklaracji pekińskiej nie zostały jeszcze w pełni zrealizowane. Jak pokazuje opracowany przez Europejski Instytut ds. Równości Kobiet i Mężczyzn (EIGE) wskaźnik równouprawnienia płci za 2024 r., będący odzwierciedleniem aktualnej sytuacji w zakresie równouprawnienia płci w UE, UE osiągnęła w 2024 r. 71 punktów z możliwych 100. Ponadto w listopadzie 2024 r. Eurostat, Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) i EIGE opublikowały unijne badanie dotyczące przemocy ze względu na płeć, w którym ujawniono wszechobecną przemoc wobec kobiet.

Komisja finansuje projekty i organizacje propagujące równouprawnienie płci i zwalczające przemoc ze względu na płeć za pośrednictwem programu „Obywatele, równość, prawa i wartości”. 20 lutego 2025 r. Komisja ogłosiła nowe zaproszenie do składania wniosków w celu finansowania projektów, które będą zapobiegać przemocy ze względu na płeć, chronić ofiary i osoby, które doświadczyły przemocy, i pomagać im, a także wspierać organizacje oddolne działające w tej dziedzinie. Termin składania wniosków upływa 7 maja 2025 r.

Źródło: Komunikat prasowy Komisji Europejskiej z dnia 7 marca 2025 roku.