Opublikowane dziś sprawozdanie roczne Erasmus+ za 2023 r. przedstawia osiągnięcia programu we wspieraniu uczenia się przez całe życie i współpracy, ze szczególnym naciskiem na włączenie społeczne, transformację ekologiczną i cyfrową oraz promowanie wartości UE. W sprawozdaniu wyjaśniono również, w jaki sposób w ramach programu wspierano projekty mające na celu zaradzenie skutkom rosyjskiej wojny napastniczej przeciwko Ukrainie, w tym poprzez finansowanie w celu dalszego pobudzenia współpracy w dziedzinie uczenia się.
Dzięki całkowitemu budżetowi w wysokości ponad 4,5 mld euro w 2023 r., czyli o 12,5 proc. wyższemu niż w poprzednim roku, w ramach programu Erasmus+ wsparto prawie 32 tys. projektów z udziałem ponad 84 500 organizacji. Działania w zakresie mobilności edukacyjnej w ramach programu zapewniły możliwości ponad 1,3 mln studentów, osób uczących się, profesorów, nauczycieli, trenerów, osób pracujących z młodzieżą, trenerów sportowych i młodych ludzi.
Do końca 2023 r. program Erasmus+ zapewnił 15,1 mln osób możliwości studiowania, szkolenia, pracy i wolontariatu za granicą od momentu jego uruchomienia w 1987 r.
Priorytetowo traktując włączenie społeczne i różnorodność, program Erasmus+ nadal lepiej docierał do osób w różnych grupach wiekowych i pochodzących z różnych środowisk kulturowych, społecznych i gospodarczych. Dzięki temu, że program stał się bardziej dostępny dla małych organizacji i bardziej sprzyjał włączeniu osób o mniejszych szansach, poprawił się jego jakość i poczyniono postępy w zapewnianiu równych szans dla wszystkich. W 2023 r. ponad 200 000 uczestników programu Erasmus+ stanowiły osoby o mniejszych szansach, w tym migranci i osoby z niepełnosprawnościami, a także obywatele UE mieszkający na obszarach oddalonych lub borykający się z trudnościami społeczno-gospodarczymi.
W 2023 r. 23 % uczestników działań w zakresie mobilności edukacyjnej w ramach programu Erasmus+ korzystało z transportu niskoemisyjnego przez większą część podróży, np. autobusem, pociągiem lub samochodem.
Zgodnie z Planem działania w dziedzinie edukacji cyfrowej program nadal torował drogę transformacji cyfrowej naszych systemów kształcenia i szkolenia. W 2023 r. 31 890 uczestników, w tym młodzież oraz kadra nauczycielska i administracyjna we wszystkich dziedzinach kształcenia i szkolenia, podjęło działania w zakresie mobilności i śledziło działania szkoleniowe w celu zdobycia umiejętności cyfrowych.
Program Erasmus+ odgrywa również kluczową rolę we wzmacnianiu tożsamości i wartości europejskich oraz w przyczynianiu się do bardziej demokratycznej Unii Europejskiej. W 2023 r. 390,6 mln euro przeznaczono na sfinansowanie 1 460 projektów współpracy wspierających uczestnictwo demokratyczne.
Zaproszenie do składania wniosków w ramach programu Erasmus+ 2025 ogłoszono 19 listopada 2024 r.
Kontekst
Erasmus powstał w 1987 r. i w tym samym roku umożliwił mobilność edukacyjną zaledwie 3 tys. studentów. Od tego czasu nastąpiły istotne zmiany w programie i jest on stale unowocześniany. Jedną z takich zmian było rozszerzenie programu na kraje, które pierwotnie nie brały w nim udziału. W 2014 r. nazwę zmieniono na Erasmus+, co oznacza rozszerzenie programu na wszystkie dziedziny edukacji, a także młodzież i sport.
Program oferuje możliwości studiowania, szkolenia lub nauki za granicą. Pomaga wspierać europejski i międzynarodowy wymiar uczenia się poprzez oddolne projekty współpracy między instytucjami edukacyjnymi, organami publicznymi, MŚP lub organizacjami pozarządowymi. Wspiera rozwój polityki, projekty i współpracę w dziedzinie kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu. Obecnie jest to jeden z najbardziej emblematycznych programów UE.
Program Erasmus+ nadal odgrywał kluczową rolę w reakcji politycznej Komisji na rosyjską wojnę napastniczą przeciwko Ukrainie, w 2023 r. w szczególności wspierając osoby uciekające przed wojną w integracji z unijnymi systemami uczenia się oraz w podtrzymaniu trwających projektów współpracy. Ponadto w ramach programu sfinansowano druk i dostawę 1,5 mln podręczników dla ukraińskich uczniów.
Budżet programu Erasmus+ na lata 2021–2027 wynosi 26,2 mld euro.
Działanie DiscoverEU – wspierające 18-latków w podróżowaniu po Europie i odkrywaniu jej bogatej różnorodności kulturowej – zostało włączone do programu Erasmus+ w 2021 r. W 2023 r. otwarto dwie rundy aplikacyjne, w których ponad 289 000 młodych osób ubiegało się o około 71 642 bilety na podróż, potwierdzając swoje zainteresowanie tym działaniem.
Aby uzyskać więcej informacji
Tekst na tej stronie jest tłumaczeniem maszynowym. Powrót do języka oryginału. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakość i dokładność tego tłumaczenia maszynowego. Ważne informacje o tłumaczeniu maszynowym
Źródło: Komunikat prasowy Komisji Europejskiej z dnia 27 listopada 2024 r.